BFC238650124.pdf
| Features | Long Life |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.12 µF |
| Applications | Snubber |
| Lead Spacing | 0.894" (22.70mm) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Rectangular Box |
| Size / Dimension | 1.319" L x 0.866" W (33.50mm x 22.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 550V |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.201" (30.50mm) |
| Operating Temperature | -50°C ~ 85°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6 mOhms |