BFC238364823.pdf
| Series | MMKP383 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.082 µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 700V |
| Voltage Rating - DC | 2000V (2kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.102" (28.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |