BFC237945105.pdf
| Features | Long Life |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1 µF |
| Applications | High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 160V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |