BFC237934185.pdf
| Series | MKP379 |
| Features | Long Life |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1.8 µF |
| Applications | High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 100V |
| Voltage Rating - DC | 160V |
| Height - Seated (Max) | 0.709" (18.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |