BFC237862624.pdf
| Series | MKP/MKP378 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | - |
| Features | Long Life |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.62 µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |