BFC237678154.pdf
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.15 µF |
| Applications | High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 400V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |