BFC237663104.pdf
| Series | KP/MMKP 376 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±3.5% |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |