BFC233865474.pdf
| Series | MKP338 6 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | AEC-Q200, Y2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.220" L x 0.827" W (31.00mm x 21.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.220" (31.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |