BFC233840685.pdf
| Series | MKP338 4 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6.8 µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 800V |
| Height - Seated (Max) | 1.516" (38.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |