BFC230343395.pdf
| Series | MKT303 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | - |
| Features | Long Life |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 3.9 µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.323" W (26.00mm x 8.20mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |