SLW30R-1C7.pdf
| Series | SLW-R |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) |
| Features | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | Kinked Pin |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Cable End Type | Straight, Tapered |
| Contact Finish | Tin Alloy |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Voltage Rating | 100V |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Actuator Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm, 0.33mm |
| Height Above Board | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions | 30 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |