SLW20R-1C7
首页 > 产品展示 > 连接器、互连 > FFC、FPC(扁平柔性)连接器
SLW20R-1C7
SLW20R-1C7
型号
SLW20R-1C7
品牌
Amphenol CS (FCI)
描述
CONN FFC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A
数据表
SLW20R-1C7.pdf
分类
FFC、FPC(扁平柔性)连接器
交付服务
SLW20R-1C7
内容 *
    SLW20R-1C7 规格
    SeriesSLW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin Alloy
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.157" (4.00mm)
    Number of Positions20
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C