SLD30S-2LF.pdf
| Series | SLD |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Pitch | 0.049" (1.25mm) |
| Features | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Finish | Tin |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Voltage Rating | - |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Actuator Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.315" (8.00mm) |