SFW27R-1STE1.pdf
| Series | SFW-R |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) |
| Features | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Cable End Type | Straight, Tapered |
| Contact Finish | Tin Alloy |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Voltage Rating | - |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled |
| Actuator Material | Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm, 0.33mm |
| Height Above Board | 0.106" (2.70mm) |