SPXI016.LXB.pdf
| Series | POWR-GARD® SPXI |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Class | - |
| Features | - |
| Fuse Type | Cartridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Solar (Photovoltaic) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Cartridge, Inline, Double Ended |
| Approval Agency | CE, gPV, UR |
| Size / Dimension | 0.406" Dia x 4.490" L (10.31mm x 114.05mm) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 1.5 kV |
| Current Rating (Amps) | 16A |