SPNH050.XXDE.pdf
| Series | POWR-GARD® SPNH |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Class | - |
| Features | - |
| Fuse Type | Rectangular |
| Part Status | Active |
| Applications | Solar (Photovoltaic) |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Rectangular, Blade |
| Approval Agency | CE, gPV, IEC, UL |
| Size / Dimension | 5.165" L x 2.008" W x 2.008" H (131.20mm x 51.00mm x 51.00mm) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 1.5 kV |
| Current Rating (Amps) | 50A |