SPFJ090.X.pdf
| Series | POWR-GARD® SPFJ |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Class | J |
| Features | - |
| Fuse Type | Cartridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Solar (Photovoltaic) |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Approval Agency | CE, UL |
| Size / Dimension | 1.500" Dia x 3.012" L (38.10mm x 76.50mm) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 1 kV |
| Current Rating (Amps) | 90A |