LDFJ100.V.pdf
| Series | POWR-GARD® LDFJ |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Class | J |
| Features | - |
| Fuse Type | Cartridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Electrical, Industrial |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Approval Agency | CE, CSA, UL |
| Size / Dimension | 1.130" Dia x 2.630" L (28.70mm x 66.80mm) |
| Voltage Rating - AC | 600 V |
| Voltage Rating - DC | 450 V |
| Current Rating (Amps) | 100A |