LA70QS10022F.pdf
| Series | POWR-GARD® LA70QSF |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Class | - |
| Features | - |
| Fuse Type | Cartridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Electrical, Industrial |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Approval Agency | CSA, UR |
| Size / Dimension | 0.866" Dia x 2.283" L (22.00mm x 58.00mm) |
| Voltage Rating - AC | 690 V |
| Voltage Rating - DC | 700 V |
| Current Rating (Amps) | 100A |