LA30QS8004.pdf
| Series | POWR-GARD® LA30QS |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Class | - |
| Features | - |
| Fuse Type | Cartridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Semiconductors |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Approval Agency | UR |
| Size / Dimension | 3.000" Dia x 2.591" L (76.20mm x 65.80mm) |
| Voltage Rating - AC | 300 V |
| Voltage Rating - DC | 300 V |
| Current Rating (Amps) | 800A |