LA15QS1004.pdf
| Series | POWR-GARD® LA15QS |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Class | - |
| Features | - |
| Fuse Type | Cartridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Electrical, Industrial |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Approval Agency | UR |
| Size / Dimension | 1.130" Dia x 2.661" L (28.70mm x 67.60mm) |
| Voltage Rating - AC | 150 V |
| Voltage Rating - DC | 150 V |
| Current Rating (Amps) | 100A |