L75QS035.V.pdf
| Series | POWR-SPEED® L75QS |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Class | - |
| Features | - |
| Fuse Type | Cartridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Electrical, Industrial |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Approval Agency | CE, cURus, UL |
| Size / Dimension | 1.000" Dia x 2.875" L (25.40mm x 73.03mm) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 750 V |
| Current Rating (Amps) | 35A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |