L70S060.T.pdf
| Series | POWR-GARD® L70S |
| Approval Agency | CE, CSA, UR |
| Size / Dimension | 1.000" Dia x 2.874" L (25.40mm x 73.00mm) |
| Voltage Rating - AC | 700 V |
| Voltage Rating - DC | 650 V |
| Current Rating (Amps) | 60A |