L50S175.V.pdf
| Series | POWR-GARD® L50S |
| Approval Agency | CE, CSA, UR |
| Size / Dimension | 1.220" Dia x 2.126" L (31.00mm x 54.00mm) |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Voltage Rating - DC | 450 V |
| Current Rating (Amps) | 175A |