L50S125.V.pdf
| Series | POWR-GARD® L50S |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Class | - |
| Features | - |
| Fuse Type | Cartridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Semiconductors |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Approval Agency | CE, CSA, UR |
| Size / Dimension | 1.220" Dia x 2.126" L (31.00mm x 54.00mm) |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Voltage Rating - DC | 450 V |
| Current Rating (Amps) | 125A |