L17T175.T.pdf
| Series | POWR-GARD® L17T |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Class | - |
| Features | - |
| Fuse Type | Cartridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Telecom |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Approval Agency | CE, CSA, UR |
| Size / Dimension | 1.000" Dia x 1.157" L (25.40mm x 29.40mm) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 170 V |
| Current Rating (Amps) | 175A |