KLNR070.V.pdf
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminals |
| Approval Agency | CE, CSA, UL |
| Size / Dimension | 1.063" Dia x 5.874" L (27.00mm x 149.20mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 70A |