KLNR035.T.pdf
| Series | POWR-GARD® KLNR |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Class | RK1 |
| Features | - |
| Fuse Type | Cartridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Electrical, Industrial |
| Mounting Type | Holder |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard |
| Approval Agency | CE, CSA, UL |
| Size / Dimension | 0.811" Dia x 3.000" L (20.60mm x 76.20mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 35A |