FLSR075.V.pdf
| Series | POWR-GARD® FLSR |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Class | RK5 |
| Features | - |
| Fuse Type | Cartridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Electrical, Industrial |
| Mounting Type | Holder |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminals |
| Approval Agency | CE, CSA, QPL, UL |
| Size / Dimension | 1.311" Dia x 7.874" L (33.30mm x 200.00mm) |
| Voltage Rating - AC | 600 V |
| Voltage Rating - DC | 300 V |
| Current Rating (Amps) | 75A |