1E8PT2.75.pdf
| Series | POWR-GARD® |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Class | E |
| Features | Indicating |
| Fuse Type | Cartridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Transformer Protection |
| Mounting Type | Holder |
| Response Time | - |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard |
| Approval Agency | - |
| Size / Dimension | 1.563" Dia x 9.500" L (39.69mm x 241.30mm) |
| Voltage Rating - AC | 2.75 kV |
| Voltage Rating - DC | - |
| Current Rating (Amps) | 1A |