0JTD110.XXID.pdf
| Series | POWR-GARD®, POWR-PRO® JTD_ID |
| Class | J |
| Features | Indicating |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | Cylindrical, Alarm Indicator, Blade Terminal |
| Approval Agency | CE, CSA, UL |
| Size / Dimension | 1.500" Dia x 3.000" L (38.10mm x 76.20mm) |
| Voltage Rating - AC | 600 V |
| Voltage Rating - DC | 500 V |
| Current Rating (Amps) | 110A |