0JTD090.VXID.pdf
| Series | POWR-GARD®, POWR-PRO® JTD_ID |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Class | J |
| Features | Indicating |
| Fuse Type | Cartridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Transformer Protection |
| Mounting Type | Holder |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | Cylindrical, Alarm Indicator, Blade Terminal |
| Approval Agency | CE, CSA, UL |
| Size / Dimension | 1.126" Dia x 2.626" L (28.60mm x 66.70mm) |
| Voltage Rating - AC | 600 V |
| Voltage Rating - DC | 300 V |
| Current Rating (Amps) | 90A |