0JLS080.V.pdf
| Series | POWR-GARD® JLS |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Class | J |
| Features | - |
| Fuse Type | Cartridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Electrical, Industrial |
| Mounting Type | Holder |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminals |
| Approval Agency | CE, CSA, QPL, UL |
| Size / Dimension | 1.000" Dia x 2.626" L (25.40mm x 66.70mm) |
| Voltage Rating - AC | 600 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Current Rating (Amps) | 80A |