TZX27B-TAP.pdf
| Part Status | Active |
|---|---|
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 27V |
| Tolerance | - |
| Power - Max | 500mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohm |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 21V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |