MAZ21200AG.pdf
| Part Status | Obsolete |
|---|---|
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 1W |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 8V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 200mA |