BZG03C180TR.pdf
| Part Status | Active |
|---|---|
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 180V |
| Tolerance | ±6% |
| Power - Max | 1.25W |
| Impedance (Max) (Zzt) | 400 Ohm |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 13V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 500mA |