BZG03C120TR.pdf
| Part Status | Active |
|---|---|
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 120V |
| Tolerance | - |
| Power - Max | 1.25W |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3µA @ 9.1V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 500mA |
| Operating Temperature | 150°C |