ADS1118IDGST.pdf
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| Features | PGA, Temperature Sensor |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Part Status | Active |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 16 |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Reference Type | Internal |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Number of Inputs | 2, 4 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2V ~ 5.5V |