CHS4004810-P.pdf
| Series | CHS (400W) |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Isolated Module |
| Features | Adjustable Output, Remote Sense |
| Efficiency | 94.5% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 400 W |
| Package / Case | Quarter Brick |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
| Standard Number | - |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 2.30" L x 1.45" W x 0.37" H (58.4mm x 36.8mm x 9.5mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 10V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 2.25 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 76V |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Current - Output (Max) | 40A |