CHS3002405-R.pdf
| Series | CHS (300W) |
| Type | Isolated Module |
| Features | Adjustable Output, Remote On/Off |
| Efficiency | 93.5% |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 200 W |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 2.30" L x 0.90" W x 0.43" H (58.4mm x 22.9mm x 11.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 250 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 40A |