RMCS1206FT162R
首页 > 产品展示 > 电阻器 > 片式电阻器-表面安装
RMCS1206FT162R
RMCS1206FT162R
型号
RMCS1206FT162R
品牌
Stackpole Electronics Inc
描述
RES 162 OHM 1% 1/4W 1206
数据表
RMCS1206FT162R.pdf
分类
片式电阻器-表面安装
交付服务
RMCS1206FT162R
内容 *
    RMCS1206FT162R 规格
    SeriesRMCS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesAnti-Sulfur
    Tolerance±1%
    Resistance162 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C