ERJ-U03J162V.pdf
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 1.6 kOhms |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |