ERJ-P06J182V.pdf
| Series | ERJ-P06 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 1.8 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.028" (0.70mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |