605SJR00375E.pdf
| Series | 60S |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | - |
| Features | Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 3.75 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | Strip, L Bend |
| Size / Dimension | 0.551" L x 0.205" W (14.00mm x 5.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | SMD |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |