GBB50DYHT.pdf
| Series | |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | Black |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) |
| Gender | Female |
| Features | - |
| Read Out | Dual |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder, Staggered |
| Contact Type | Cantilever |
| Mounting Type | Through Hole |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | Flush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40 |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Number of Positions | 100 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |