LNR2C103MSEN.pdf
| Series | LNR |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | - |
| Impedance | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 1.126" (28.60mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Radial, Can - Screw Terminals |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp# | 5000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 2.500" Dia (63.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 4.055" (103.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 9.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 10.92 A @ 10 kHz |